piątek, 22 kwietnia 2016

Małe wrednotyOna i on biegną łąką ukwieconą. Niedawno się poznali, ale czują wyraźne braterstwo dusz. Jeszcze bardziej czują do siebie pociąg. Jest tak gorąco, ona ma lekką sukienkę i Bóg jeden wie czy cokolwiek pod spodem. I te piersi...On taki barczysty i przystojny.

W końcu padają na trawę, całują się szaleńczo, a nawet więcej...STOP! To najbardziej ryzykowane zachowanie seksualne. Oprócz HIV i niechcianej ciąży można złapać …. boreliozę.


O kilku lat rośnie populacja sympatycznych zwierzątek, które, jak już nas upolują w najlepszym przypadku spowodują nieprzyjemne uczucie, gdy zobaczymy rozdętego od krwi pypcia. Gorzej jeśli wplują w nas jakiegoś miłego krętka lub wirusa. W najbardziej przesranym przypadku nie objawi się on od razu, ale po miesiącach/latach w postaci trudnych do zdiagnozowania, a upierdliwych dolegliwości.


Życie w polu


Od kwietnia mogłabym żyć pod gołym niebem. Tylko kiedyś było inaczej. Normalnie człowiek się tarzał w trawie. Z psem po największych chaszczach chodził i przez głowę mu nie przeszło, że wróci z kolegą pod pachą. Sierściuch - owszem, coś tam czasem przytargał. A teraz zwykły spacer w ogródku lub parku, ba nawet wejście na miejskie “Nie deptać trawników” powinien zakończyć się prysznicem, trzepaniem ubrań i wnikliwym przeglądem całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem zakamarków i tajnych miejsc. Mam nadzieję, że nikt z was nie jest takim naiwniakiem, żeby myśleć, że kleszcza to można złapać w lesie?


Psy mają lepiej


Dla psów do ochrony przed tymi sympatycznymi stworzonkami wymyślono różne sposoby - obroże, krople umieszczane na sierści, ultradźwiękowy odstraszacz, a nawet tabletki, które zażywa się raz na trzy miesiące. A co z nami? Biednymi ludzikami? Ja chcę w krzaki! W wysokie trawy bez ciągłego oglądania się, czy już coś na mnie siedzi. Położyć się na rozgrzanej od słońca ziemi nie myśląc, że zaraz mi taki wpełźnie we włosy i zacznie szukać idealnego miejsca na zanurzenie swego ryja? Nie krzyczeć na dzieci Nie właźcie w te krzaki, a po przyjściu nie zaganiać od razu do łazienki na przegląd.


Wredne nimfy


Najgorzej jest wiosną. Cudny maj, a tu świadomość, że właśnie atakują nimfy - najmniejsze, naprawdę często trudne do zauważenia. One szczególnie lubią roznosić.


Eksterminacja


I o ile inne robale są mi obojętne, a niektóre nawet wzbudzają sympatię, w obliczu kleszcza przemieniam się w seryjnego mordercę. Opcja strząsnąć z nogi w ogóle nie wchodzi w rachubę, bo przecież to oznacza, że zaraz zaatakuje kogoś innego. Inne owady giną czasem od zwykłego pstryknięcia palcem, ale nasz bohater jest bardzo trudny do eksterminacji. Przyduszony odrodzi się w tej czy innej postaci i tyle z tego. Co ciekawe to bardzo wytrzymałe istotki. Bez jedzenia mogą żyć 2 lata.
Co z nim zatem zrobić? Kamieniem utłuc na miazgę? Utopić w kibelku? (ale to z kleszczem z przydomowego ogródka, a co w plenerze?) Zalać jakąś chemią? Małą bombkę odpalić na trawniku?A wy? Macie jakieś sposoby na to, żeby te wredne istoty nie zatruły nam radości przebywania na łonie przyrody?
Obraz
Claude Monet, Springtime

11 komentarzy:

 1. Nie cierpię kleszczy! U nas zaczęło się skubanie kotów, które zawsze jakiegoś robala przyniosą... Obrzydlistwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, niestety pupile mogą nam coś przytargać.

   Usuń
 2. właśnie nie na wszystko mam sposoby i to mnie wkurza :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wychodzić od wczesnej wiosny...nie, nie da rady:)

   Usuń
 3. Obroże sobie kupię i założę w tym toku. Mężowi się pomysł nawet spodobał :). Wiesz...taki Bayer;) . A kleszcza jak zobaczę kolejnego to może. ...srał go pies. Bo mój pies po tabletce to zabija kleszcze sam sobą. Tak . Będziemy chodzić po lesie i polach razem. Ja w obroży a pies jako że szyję ma za wielką że swoimi oparami potabletkowymi i nie damy się Kleszczów wypedzic ani zastraszyc.

  OdpowiedzUsuń
 4. Obroże sobie kupię i założę w tym toku. Mężowi się pomysł nawet spodobał :). Wiesz...taki Bayer;) . A kleszcza jak zobaczę kolejnego to może. ...srał go pies. Bo mój pies po tabletce to zabija kleszcze sam sobą. Tak . Będziemy chodzić po lesie i polach razem. Ja w obroży a pies jako że szyję ma za wielką że swoimi oparami potabletkowymi i nie damy się Kleszczów wypedzic ani zastraszyc.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza wyprawa do lasu i pierwszy kleszcz. Nie przejmuję się, trudno. Nie wiem ile w tej boreliozie straszenia, a ile prawdy. Co roku łapię ze dwa, trzy kleszcze. Tak od dziecka. Żyję i nic mi się nie stało. Ale ja to jeszcze z dzieci, które bawiły się same na trzepaku, zdzierały kolana i jadły jagody z krzaka. Dzisiaj to byłby sport ekstremalny, grożący odebraniem potomstwa rodzicom :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo zależy od regionu gdzie się mieszka. I od szczęścia oczywiście:) Jak wszystko. Natomiast na pewno jest ich dużo więcej niż kiedyś w tym więcej nosicieli. Niestety.

   Usuń